راهنمای خرید کتری و قوری برقی

زمانیکه شما می خواهید چای با عطر و طعم مورد علاقه خود را دم کنید علاوه بر تهیه یک چای با کیفیت که نیمی از از این فرایند است شما باید کتری و قوری مناسبی برای دم کردن چای مورد علاقه خود داشته باشید که فاکتور مهمی در چای شما دارد.

همه عاشقان چای یا به تعبیری دیگر چای خوران حرفه ای می دانند که برای درست کردن یک فنجان چای با عطر و طعم عالی علاوه بر دانستن روش دم کردن صحیح نیازمند تجهیزات مناسب هم می باشد.

بخش هایی مانند دمای آب، زمان دم کردن، کیفیت برگ چای و تجیزات استفاده شده در تهیه چای نقش های کلیدی دارند.

دم کردن چای به روش سنتی دمای فاکتور بسیار مهمی است که باید بسیار به آن توجه کرد که باید در زمان دم کردن چای بسته به آن چای دارد نباید از دمای مخصوص برای دم کردن چای تجاوز کرد. هر نوع از برگ های چای دمایی مناسب خود را دارد که عطر و طعم خاص خود را رها کند. دلیل استفاده از تجهیزات مناسب هم همین مورد است که تاثیری زیادی در عطر و طعم چای دارد.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را در تهیه تجهیزات مناسب راهنمایی کنیم.

چای با عطر و طعم فوق العاده را با تکنولوژی جدید تجربه کنید

با ظهور تکنولوژی جدید دوستداران چای هم از این پیشرفت بی بهره نبوده اند تکنولوژی جدید درست کردن چای با عطر و طعم عالی را با سرعت بسیار زیاد فراهم کرده است.

در سال های گذشته با تو جه به پیشرفت تکنولوژی لوازم خانگی بسیار پیشرفت کرده اند که یکی از این لوازم کتری و قوری برقی است. این وسایل جدید دم کردن چای را نسبت به گذشته لذت بخش تر کرده که این مسئله باعث شده وجود کتری و قوری خوب در منازل هر یک از ما را ضروری کند.

کتری و قوری های برق آب را بدون اینکه لازم باشد انها را روی شعله و حرارت قرار دهیم بجوش می آورد. تنها کاری که شما لازم است انجام دهید این است که دمای مورد نظر خود را با استفاده از پنل تنظیم، تنظیم کرده و چای خود را در چند لحظه دم کنید.

بسیاری از کتری برقی ها دارای پنل کنترل دما هستند که به شما اجازه میدهد دمای آب مورد نظر خود را تنظیم کنید. کتری های برقی با صرف کمترین زمان و انرژی ممکن آب را برای شما بجوش آورد که هم در وقت شما هم در هزینه شما صرفه جویی می شود.

کتری برقی برای کسانیکه وقت کمی دارند گزینه بسیار مناسبی است.

 

کیفیت آب در عطر و طعم چای بسیار مهم است

یکی از فاکتور های بسیار مهم در کیفیت چای میزان خالص بودن و کیفیت آب است که تاثیر بالای در تهیه چای دارد. دوستداران چای در سراسر جهان اهمیت زیادی به کیفیت آب مورد استفاده در چای میدهند دقیقا مانند اهمیت کیفیت برگ چای. برای اینکه بهترین عطر و طعم را از چای بگیرید آب مورد استفاده باید مواد معدنی کمی داشته باشد، عاری از آلودگی باشد، مملو از اکسیژن باشد و عاری از هر گونه مواد افزودنی باشد.

آب را امتحان کنید که راحت ترین کار برای امتحان مزه کردن آب است. با توجه به اینکه ۹ درصد چای آب است پس کیفیت آب در چای بسیار اثر گذار است. همانطور که در بالا ذکر کردیم فاکتور های زیادی در مزه چای تاثیر گذارند مانند دما، مقدار کافی اکسیژن در آب.

بعضی از مناطق که آب لوله کشی آنها دارای املاع است باید از فیلتر های تصفیه برای حذف املاح و افزودنی های شیمیایی استفاده کنند. یک نکته مهم کلر موجود در آب یویه کشی کیفیت چای را پایین می آورد هرچه کلر موجود در آب کمتر باشد چای بهتر خواهد شد. پیشنهاد می شود آب بیشتز از یک مدت زمان معین جوشانده نشود چون اگر آب در مدت زمان زیاد جوشانده شود اکسیژن آب از بین می رود و چای شما مزه خوبی نخواهد داشت.

 

چرا باید از کتری برقی استفاده کنیم

 

کتری برقی در زندگی امروزی با توجه به صرفه جویی در زمان وسیله ای جدا نشدنی از آشپزخانه های ما شده است. کتری های برقی به دلیل استفاده آسان، جوش آوردن سریع آب جزء لوازم خانگی مورد علاقه بسیاری از دوستداران چای هستند. مطلب بسیار جالب این است که چای خور حرفه ای هیچ وقت آب برای دم کردن چای را با ماکروویو به جوش نمی آورد چون برای علاقه مندان به چای جزییات کوچک هم اهمیت دارد.

مزایای استفاده از کتری برقی

 

سرعت

کتری و قوری برقی بسیار سریع تر از کتری های معمولی آب را به جوش می آورند. در عرض تنها چند دقیقه می توانید آب مورد نیاز خود را در دمای دلخواه داغ کنید. در کتری های معمولی نیاز به شعله داریم که با استفاده از آن شعله آب را به جوش بیاورد که این خود پروسه ی زمان بری است.

 

بهره وری انرژی

هنگام گرم شدن با اجاق گاز انرژی زیادی مصرف می شود گرم شدن کتری سپس آب به انرژی بیشتری نیاز دارد برای گرم شدن. کتری های برقی بسیار کارآمد هستند و نیاز به گرمای شعله و گرم شدن کتری ندارند. با استفاده از المنت های داخل کتری به سرعت آب را گرم می کنند.

 

سهولت در استفاده

کتری های برقی را در همه جا می توان استفاده کرد خانه، خوابگاه دانشجویی، اداره و … .

ایمنی و خاموش شدن خودکار

در کتری های معمولی وهمچنین  سماورها آب به نقطه جوش برسد و شعله را خاموش نکنیم در صورت فراموشی دچا سوختگی و حریق می شویم ولی در کتری های برقی زمانیکه آب به نقطه جوش برسد اتوماتیک کتری خاموش میشود.

 

ویژگی هایی که هنگام خرید کتری برقی باید در نظر بگیرید

ظرفیت کتری

کتری های برقی در ظرفیت های گوناگونی در بازار موجود هستند که بسته به نیاز شما می توان تهیه نمود. کتری ها از حجم یک لیتر تا دو لیتر متغییر هستند اما معمولا ظرفیت استاندارد آنها ۱.۵ لیتر است. که بسته به تعداد نفرات شما می توان از یک تا چند نفر استفاده نمود.

 

زمان لازم برای گرم کردن آب

کتری ها برقی بسته به نوع کیفیت و مدل می توانند آب را در ظرف چند دقیق گرم کنند که این زمان هرچه کمتر باشد برای مصرف کننده بهتر است.

 

حالت نگه داشتن آب گرم

یک ویژگی مفید دیگر برای کتری های برقی نگه داشتن آب گرم است. این ویژگی این امکان را به شما می دهد اگر کاری برایتان پیش آید آب برای شما گرم می ماند تا از آن لذت برید در حالیکه در کتری های معمولی آب سرد می شود و دوباره باید آب را گرم کرد. حفظ دمای آب بسته به مدل دارد از نیم ساعت تا یک ساعت متغییر است.

 

خاموش شدن خودکار

این یک ویژگی مهم ایمنی است زیرا در صورت فراموشی برای خاموش کردن کتری باعث خطرات زیادی مانند آتش سوزی خواهد شد.

 

تنظیم دما

یکی دیگر از ویژگی هایی است که امروزه کتری های برقی از آن برخوردار هستند که این امکان را برای شما فراهم می کنند که آب را تا دمای مطلوب گرم کنید. برای مثال شما اگر می خواهید.

 

ایمنی و قیمت

قبل از خرید مطمئن شوید دستگاه مورد نظرتان از لحاظ ایمنی طبق ضوابط ایمنی ساخته شده باشد یا خرید خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید با استفاده از راهنمایی فروشگاه.

 

نتیجه گیری

دم کردن چای با عطر و طعم دلنشین علاوه بر روش های دم کردن نیمی از راه هستند باید به نیمه دیگر راه هم توجه کرد داشتن وسایل مناسب برای این کار است که بسیار هم مهم است. چای خوران حرفه ای می دانند داشتن یک فنجان چای خوب علاوه بر روش  درست دم کردن به تجهیزات مناسب هم نیاز دارد. بعد خواندن این راهنما شما اطلاعات لازم برای دم کردن یک چای حرفه ای را دارید و همچنین در انتخاب یک کتری برقی مناسب با اطلاعات بیشتری خرید کنید.

از فنجان چای خود لذت ببرید