اسموتی چیست ؟

اسموتی چیست

اسموتی یک نوشیدنی غلیظ مانند شیک است، معمولا داخل مخلوط کن یا بلندر تهیه می شود. میوه و سبزیجات به همراه یک مایع مانند آب میوه، آب سبزیجات، شیر یا حتی ماست تهیه می شود.

بخش های اصلی اسموتی

اسموتی ها از سه بخش اصلی تشکیل شده اند: بخش مایع که معمولا این بخش قسمت اصلی اسموتی ها را تشکیل می دهد مانند انواع آب میوه ها، آب سبزیجات و در مواردی می توان از یخ استفاده نمود. زمانیکه از میوه و سبزیجات یخ زده استفاده می شود اسموتی خنکی لازم را دارد و دیگر نیازی به استفاده از یخ نیست.

غلظت و انتخاب مواد

غلظت و قوام اسموتی معمولا به نسیت میوه و سبزیجات به قسمت مایع آن بستگی دارد. اگر دوست دارید اسموتی غلیظتری داشته باشید قسمت جامد را بیشتر بریزیو و اگر دوست دار اسموتی رقیق هستید قسمت مایع را بیشتر بریزید و لی هر اسموتی فرمول خاص خود را دارد.

در فرمول بعضی اسموتی ها یک سری پودر مکمل استفاده می کنند مانند پروتیئن طعم دار و یا ویتامین ها می توان اشاره کرد. که از این پودر ها برای غلیظ کردن و طعم دار کردن اسموتی استفاده می شود. ولی استفاده از این پودر ها کاملا اختیاری است و در اکثر مواقع پیشنهاد نمی شود.

چاشنی و طراحی

چاشنی مانند یک برگ تازه نعنا و یا تکه های خرد شده میوه مانند یک اسلایس لیمو تازه که معمولا در اکثر دستود تهیه اسموتی ها وجود دارد. استفاده از یک چاشنی علاوه بر اینکه یک چاشنی است به ظاهر اسموتی شما یک جذابیت خاصی خواهد داد که از نظر زیبایی شناختی جذاب تر جلوه می کند.

تفاوت بین شیک و اسموتی

در دستورالعمل تهیه بعضی از اسموتی ها از بستنی، شربت غلیظ شده شکر یا شکلات استفاده می شود. اضافه کردن بستنی و یا سایر افزودنی های فراوری شده به اسموتی، اسموتی شما را به شیک نزدیک تر می کند. اسموتی هیچ نوع افزودنی فرآوری شده ای یا حتی شکر هم ندارد و کاملا طبیعی می باشد.

آب میوه و اسموتی

اسموتی ترکیبی از مخلوط یا میکس میوه و سبزی جات است و شرط تهیه ی آن داشتن مخلوط کن (بلندر) است.

آب میوه ها همانطور که از اسمش پیداست فقط شامل استخراج آب آنهاست. درحالیکه اسموتی ها شامل همه اجزای میوه است که از نظر سلامتی برای انسان مفید تر هستند. اسموتی ها دارای تمام فیبر میوه و سبزیجات هستند در حالیکه در آب میوه این بخش دور ریخته می شود و فقط از آب میوه استفاده می شود.

مزایای اسموتی نسبت به آب میوه

آب میوه بهترین را تاثیر گذار برای تامین مواد مغذی میوه ها برای افرادی است که مشکلات گوارشی دارند و میوه را نمی توانند هضم کنند. اگرچه اسموتی ها دارای مواد مغذی و همچنین حاوی بافت اصلی فیبر دار میوه هم هستند که علاوه بر حفظ فیبر میوه می توانند پروتین و چربی داخل آن را نیز در خود نگه دارد و دور ریخته نشود. اسموتی ها با توجه به داشتن تمام خواص میوه ها و ترکیب آنها دارای ارزش غذایی بالا هستند و حتی می توان از آنها به عنوان یک وعده غذایی استفاده کامل و سالم استفاده  کرد.

تنها نقدی که به اسموتی ها می توان داشت داشتن قند طبیعی در میوه های تازه و استفاده آنها باعث بالا رفتن قند خون را می شود. که با توجه به دستور های تهیه آنها که در پست های بعدی خدمت شما ارائه می شود می توانید مقدار کالری آنها را هم محاسبه کنید.

انواع اسموتی ها

درست کردن اسموتی در دنیا عمر بیش از 100 ساله دارد که با توجه به این تجربه 100 ساله انواع و اقسام اسموتی ها وجود دارد که می توان به چند دسته زیر اشاره کرد:

اسموتی میوه: اسموتی تهیه شده از انواع میوه های شیرین

اسموتی سبز: در تهیه این اسموتی از سبزیجات استفاده می شود به عنوان مثال اسفناج

اسموتی مفید و سالم: هر اسموتی که ویتامین ها و مواد مغذی برای بدن شما را به صورت طبیعی تامین کند.

اسموتی چربی سوز: این اسموتی کاملا بدون شکر هستند و اغلب دارای چربی های مفید مانند تخم کتان، روغن بادام هستند که باعث سیری کاذب می شود. همچنین دارای کافین هستند که هم در چای سبز موجود است و هم در قهوه که منجر به افزایش متابولیسم و کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن می شود.

اسموتی دسر: معمولا اسموتی هایی که برای دسر تهیه می شوند به دلیل داشتن افزودنی های شیرین مانند بستی، شکر و شکلات بسیار شبیه شیک هستند.